טיפים לפתיחת השיעור

"שלום, צהריים טובים, היום נלמד על....." כך נפתח עוד שיעור בעוד נושא בעוד כיתה...

אז איך נבדיל את השיעור שלנו, המיוחד והיחיד, מתוך כל שאר השיעורים? ואיך נעביר את התשוקה שלנו ללמד את הנושא הכי מעניין בעולם, ללומדים שלנו?

פתיחה מעניינת של השיעור מאפשרת לנו לטבוע את החותם הייחודי שלנו על השיעור. אם נצליח ליצור "מלכודת דבש" באמצעות שאלה מסקרנת או אתגר מחשבתי, נוכל לגרות את התלמידים להתחיל את הלימוד ונסקרן אותם להקשיב, לחקור וללמוד.

אז איך ליצור פתיחה מאתגרת ומסקרנת?

  • ניסוח שאלת פתיחה, מסקרנת ופוריה (שאין לה תשובה "נכונה" או "לא נכונה" ומאפשרת מגוון דעות) המציגה את מהות הלימוד ומכוונת להשגת מטרת השיעור. זוהי "שאלת דריכה", אשר באמצעות הסקרנות שנוצרת מתוך חיפוש מענה לשאלה, דורכת את הלומדים כמו דריכת חץ מתוך הקשת. לדוגמה, בהקשר לימוד סיפור המבול בבראשית פרק ו' לפתוח את הלימוד בדיון הבא: "חישבו על מקרה שבו משהו שעשיתם לא הצליח כפי שציפיתם. האם החלטתם לנסות לתקן את הקיים? איך? או שמא החלטתם לעזוב הכל ולהתחיל מחדש? נסו להסביר מה גרם לכם לעשות זאת. באילו מקרים כדאי לנסות לתקן את הקיים ובאילו מקרים כדאי לעזוב הכל ופשוט להתחיל מחדש? חשוב לאפשר השמעה של מספר דעות מייצגות ולא להכריע בסוגיה הנדונה. מתוך הסקרנות שתיווצר ביחס לשאלת הדיון, נוכל "לצלול" לתוך הלימוד ולחפש את המענה לשאלה בתוך הנושא הנלמד.

  • בדיקת עמדות הלומדים ביחס לשאלה העולה מתוך הלימוד ויצירת סקר המשקף את התפלגות הדעות בכיתה. לדוגמה, בשיעור העוסק בשימוש ברשתות חברתיות, נציג שאלת סקר: בכמה רשתות חברתיות אתה מפרסם או קורא תכנים? נציג אפשרויות שונות והתבוננות בהתפלגות התשובות תהווה בסיס לפתיחת השיעור.

  • איסוף אסוציאציות על הנושא הנלמד על ידי יצירת "שמש אסוציאציות" או ענן מילים: כל לומד מתבקש להציג את האסוציאציה העולה לו על מילה או נושא הלימוד. איסוף התשובות נעשה על הלוח או באמצעות תוכנה היוצרת ענן מלים, ומתוך התשובות העולות ניתן לפתוח את הלימוד. לדוגמה: "כתבו מילה אחת המייצגת בעיניכם את משפחה". ענן המילים שייוצר יהווה פתיח לשיעור העוסק במחזה "אנטיגונה".

ועוד נקודות למחשבה:

  • ככל שהפתיחה תהיה מסקרנת ומעניינת, כך תגדל המוטיבציה של הלומדים ללמוד את הנושא.

  • קיימות אפשרויות רבות לפעילויות פתיחה וניתן לגוון ולהמציא כל פעילות המובילה לעיסוק במטרת השיעור.

  • חשוב לשמור על האיזון ולשמור את פעילות פתיחת השיעור למספר דקות המוקדשות לפתיחה בלבד. פעילות הפתיחה צריכה להיות תחומה בזמן ולא להפוך ללב השיעור.

למצגת המסבירה על שימוש בכלי ליצירת סקרים וענן מילים ,מנטימטר, לחצו כאן

#מנטימטר #ענן_מילים #סקר

פוסטים אחרונים